Skip to content

Documentaire 'Dit is mijn verhaal'

9 feb 2026

De documentaire 'Dit is mijn verhaal' van Jenneke van Ditzhuijzen en Wieke Beumer laat zien hoe complex en persoonlijk een onbedoelde zwangerschap is. Aan de hand van echte verhalen wordt zichtbaar welke afwegingen mensen maken.

‘Dit is mijn verhaal’ maakt onderdeel uit van recent onderzoek naar onbedoelde zwangerschap en de keuzes die mensen maken als ze onverwacht zwanger worden. De documentaire is gebaseerd op het gelijknamige onderzoeksrapport van Jenneke van Ditzhuijzen en Wieke Beumer. Als projectleider was Jenneke intensief betrokken bij het rapport waarop de documentaire is gebaseerd. Co-onderzoeker Wieke werkte mee. Zij deed onder meer onderzoek naar beleving, besluitvorming en de rol van zorg en steun bij onbedoelde zwangerschap. Ook SWN-oprichter Ellen Laan maakte onderdeel uit van het onderzoeksteam. Zij was als adviseur betrokken bij de opzet van de eerste studie in deze reeks.

Persoonlijke afwegingen
De documentaire belicht persoonlijke afwegingen van mensen die onbedoeld zwanger zijn geraakt: de overwegingen rondom abortus of het uitdragen van de zwangerschap en wat daarbij meebeslist. Eén van de mensen die hun verhaal delen in de documentaire is SWN-bestuurslid Anna Marah Jansen. Over haar ervaring schreef Anna ook het artikel 'Een zelfgekozen zwangerschapseinde bleek controversiëler dan ik dacht', dat gepubliceerd werd in De Groene Amsterdammer.

Kijk je op je mobiel? Kantel dan je scherm en kies voor de optie volledig scherm.

Over het onderzoek

Het onderzoeksproject naar onbedoelde zwangerschap en kwetsbaar ouderschap is een samenwerking van Amsterdam UMC, Universiteit Utrecht, Fiom, Rutgers en UMC Groningen. De financierders zijn ZonMw en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

Het doel is drieledig:

  • Meer nuance brengen in het beeld rond onbedoelde zwangerschap, voorbij stigma en simplistische voorstellingen.
  • Ervaringen laten horen van echte mensen — met én zonder abortuskeuze — en welke emotionele en sociale factoren meespelen in hun besluitvorming.
  • Inzicht bieden aan zorgverleners en beleidsmakers om zorg en begeleiding rond onbedoelde zwangerschap beter af te stemmen.

Meer weten?
Benieuwd naar de resultaten van dit onderzoeksproject? Je vindt ze hier.